NAPISZ DO NAS
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
ZADZWOŃ
+48 32 422 88 69

 
Grafika

poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Przy współpracy z firmą GRAFNET z Rybnika uruchomiliśmy nową stronę internetową przedstawiającą nasz profil firmy. Sukcesywnie będziemy...
Więcej…

OZNAKOWANIE POZIOME GRUBOWARSTWOWE TERMOPLASTYCZNE

Oznakowanie poziome umieszczane jest na nawierzchni jezdni w postaci linii segregacyjnych i krawędziowych ciągłych i przerywanych, pojedynczych bądź podwójnych, strzałek naprowadzających, i wskazujących kierunek ruchu, powierzchni wyłączonych z ruchu, napisów, symboli oraz innych elementów związanych z oznaczeniem określonych miejsc na nawierzchni.

Oferujemy:

 

  • Oznakowanie poziome grubowarstwowe strukturalne (grubość 3-5 mm)
    • Strukturalne – struktura regularna
    • Strukturalne – struktura nieregularna
    • Gładkie
  • Oznakowanie poziome tzw. termo spray (grubość 0,9 – 1,2 mm) obniżone parametry wytrzymałości i odblaskowości
    • Gładkie

 

UWAGA!

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania zalecamy stosowanie jedynie oznakowania grubowarstwowego strukturalnego (struktura regularna). Istotne zalety oznakowania strukturalnego to przede wszystkim szybkie odprowadzanie wody z oznakowania oraz dobra widoczność w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (deszcz, mgły).

Oznakowanie gładkie ze względu na całościowe wypełnienie linii masą jest śliskie, a więc i niebezpieczne, szczególnie w warunkach osiadających mgieł, dużej wilgotności powietrza i opadów deszczu.

 

 

ZASTOSOWANIE

Oznakowanie grubowarstwowe termoplastyczne stosuje się na wszystkich rodzajach dróg, na placach, lotniskach, parkingach i innych trasach komunikacyjnych o nawierzchniach z warstwą ścieralną bitumiczną lub z betonu cementowanego. Ze względu na stosunkowo wysoką trwałość oznakowanie to stosuje się w miejscach gdzie występuje intensywny ruch pojazdów, w tym pojazdów ciężkich. Jest ono odporne na bardzo częste najazdy, dlatego stosowane jest do oznakowania przejść dla pieszych, linii bezwzględnego oraz warunkowego zatrzymania, linii segregacyjnych, krawędziowych i innych. Na autostradach drogach ekspresowych przy liniach krawędziowych stosuje się oznakowanie grubowarstwowe strukturalne z funkcja akustyczną ostrzegające kierującego pojazdem przed zjechaniem poza pas ruchu tzw. baretka

 

 

MATERIAŁ

Oznakowanie grubowarstwowe poza masami chemoutwardzalnymi wykonywane jest także przy użyciu mas termoplastycznych, nakładanych w postaci płynnej, stopionej masy o odpowiedniej temperaturze, warstwą grubości od 0,9 mm do 5 mm. Grubość nanoszonej warstwy sprawdzana jest przy użyciu grzebienia pomiarowego na płytce szklanej lub metalowej.

Masę termoplastyczna można aplikować ręcznie (drobne elementy i symbole) lub mechanicznie za pomocą malowarki samobieżnej techniką wytłaczania, wylewania, natrysku lub aplikacji specjalnym urządzeniem do oznakowania strukturalnego.

Oznakowanie to można wykonać również za pomocą sprayu w sposób mechaniczny. Dobrą widoczność w nocy zapewniają kulki szklane, które zawarte są w masie termoplastycznej. Widoczność jest zapewniona poprzez odbicie powrotne w kierunku pojazdu wiązki światła wysyłanej przez reflektory pojazdu. Przy dobrych warunkach atmosferycznych, przejezdność uzyskuje się nawet po 5 minutach.

Oznakowanie występuje jako gładkie oraz strukturalne

 

KOLORYSTYKA

Oznakowanie grubowarstwowe termoplastyczne z reguły wykonuje się jako białe, choć występuje też w barwie czerwonej (przejścia dla pieszych), niebieskiej, zielonej, żółtej oraz czarnej.

 

WYKONANIE I TRWAŁOŚĆ

Trwałość wykonanego oznakowania zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest właściwe przygotowanie podłoża tj. usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, smarów, olejów, pyłu, kurzu, piasku oraz innych elementów kruszywa. Nawierzchnia na której ma zostać wykonane oznakowanie powinna być sucha oraz czysta. Oznakowanie powinno być również wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych, określonych każdorazowo przez producentów mas. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednia wilgotność względna powietrza, nie przekraczająca przeważnie 80% -85% oraz temperatura powietrza nie niższa niż 5°C. Nakładanie masy termoplastycznej odbywa się w sposób mechaniczny przy użyciu malowarki, symbole natomiast malowane są ręcznie. Temperatura masy podczas aplikacji wynosi nawet 185 – 205 °C. W przypadku aplikacji masy na zużyte nawierzchnie betonowe lub mineralno-asfaltowe, należy zastosować uprzednio specjalny podkład

 

Firma Feniks GT udziela gwarancji na wykonane oznakowanie grubowarstwowe pod warunkiem, ze spełnione są wyżej wymienione przesłanki

24 - 36 miesięcy – oznakowanie grubowarstwowe termoplastyczne (grubość 3-5 mm)

12 miesięcy (maksymalnie) – oznakowanie poziome tzw. termo spray (grubość 0,9 – 1,2 mm), ze względu na znacznie obniżone parametry wytrzymałości gwarancja jest dużo krótsza

 

Parametry określające trwałość oznakowania to przede wszystkim współczynnik luminacji, powierzchniowy współczynnik odblasku, wskaźnik szorstkości.

 

Oznakowanie
termoplastyczne
struktura regularna
Oznakowanie
termoplastyczne
struktura regularna
Oznakowanie
termoplastyczne
gładkie

Oznakowanie termoplastyczne vibrolinia

Oznakowanie
termoplastyczne vibrolinia
Oznakowanie
termoplastyczne vibrolinia
 
44-207 Rybnik, ul. Lipowa 19A
 
© 2011 by FENIKS GT - Wszelkie prawa zastrzeżone
 
Projekt i wykonanie: