NAPISZ DO NAS
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
ZADZWOŃ
+48 32 422 88 69

 
Grafika

poniedziałek, 08 sierpnia 2011
Przy współpracy z firmą GRAFNET z Rybnika uruchomiliśmy nową stronę internetową przedstawiającą nasz profil firmy. Sukcesywnie będziemy...
Więcej…

OZNAKOWANIE POZIOME CIENKOWARSTWOWE

 

Oznakowanie poziome umieszczane jest na nawierzchni jezdni w postaci linii segregacyjnych i krawędziowych ciągłych i przerywanych, pojedynczych bądź podwójnych, strzałek naprowadzających, i wskazujących kierunek ruchu, powierzchni wyłączonych z ruchu, napisów, symboli oraz innych elementów związanych z oznaczeniem określonych miejsc na nawierzchni.

 

ZASTOSOWANIE

Oznakowanie cienkowarstwowe stosuje się na drogach miejskich i zamiejskich, na placach, parkingach, ścieżkach rowerowych, w strefach spowolnionego ruchu pojazdów oraz w przypadku czasowych zmian organizacji ruchu (oznakowanie barwy żółtej), kiedy na jezdni pozostaje jeszcze oznakowanie barwy białej.

 

MATERIAŁ

Do wykonania oznakowania cienkowarstwowego stosuje się przeważnie farby akrylowe rozpuszczalnikowe lub farby chlorokauczukowe, które nakładane są na nawierzchnię w sposób mechaniczny warstwą o grubości od 0,5 mm do 0,8 mm (na mokro). Dobrą widoczność w nocy zapewniają kulki szklane, które aplikowane są na oznakowanie poprzez posypywanie lub narzucanie pod ciśnieniem na świeżo nałożoną warstwę farby, tj. jeszcze przed jej wyschnięciem. Widoczność jest zapewniona poprzez odbicie powrotne w kierunku pojazdu wiązki światła wysyłanej przez reflektory pojazdu. Kontrola odblaskowości odbywa się poprzez badanie powierzchniowego współczynnika odblasku. Oznakowanie cienkowarstwowe charakteryzuje się także szybkim czasem schnięcia, przejezdność uszykuje się po okresie od 10 minut do 30 minut, w zależności od temperatury powietrza i nawierzchni.

 

KOLORYSTYKA

Firma Feniks GT oferuje wykonanie oznakowania cienkowarstwowego w 6 wariantach kolorystycznych: biały, żółty (oznakowanie tymczasowe), czerwony, niebieski, zielony i czarny (do maskowania oznakowani przy zmianie organizacji ruchu).

 

WYKONANIE I TRWAŁOŚĆ

Trwałość wykonanego oznakowania zależy od kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest właściwe przygotowanie podłoża tj. usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, smarów, olejów, pyłu, kurzu, piasku oraz innych elementów kruszywa. Nawierzchnia na której ma zostać wykonane oznakowanie powinna być sucha oraz czysta. Oznakowanie powinno być również wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych, określonych każdorazowo przez producentów farb. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednia wilgotność względna powietrza, nie przekraczająca przeważnie 80% -85% oraz temperatura powietrza nie niższa niż 5°C. Nakładanie farby odbywa się w sposób mechaniczny przy użyciu malowarki, symbole natomiast i drobne elementy, malowane są ręcznie.

 

Firma Feniks GT udziela następującej gwarancji:

6 miesięcy – przejścia dla pieszych oraz oznakowanie w miejscach o dużym natężeniu ruchu (oznakowanie w miastach)

12 miesięcy (maksymalnie) – pozostałe

 

gwarancja udzielana jest pod warunkiem, że spełnione są wyżej wymienione przesłanki

 

Parametry określające trwałość oznakowania to przede wszystkim współczynnik luminacji, powierzchniowy współczynnik odblasku, wskaźnik szorstkości.

 

 

 
44-207 Rybnik, ul. Lipowa 19A
 
© 2011 by FENIKS GT - Wszelkie prawa zastrzeżone
 
Projekt i wykonanie: